کافه MBA ، ارائه‌دهنده خدمات مشاوره و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی، برندینگ و بازاریابی ویژه کسب‌وکارها و برندهای داخلی و خارجی

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing)

همان‌طور که می‌دانید، بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی با استفاده از ابزارها و رسانه‌های دیجیتال است اما، بازاریابی اینترنتی، بازاریابی با استفاده از ابزارها و رسانه‌های اینترنتی یا همان آنلاین است. بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه‌ای از ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، دامنه دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده‌تر از دیگر روش‌های بازاریابی معمول است.

بازاریابی دیجیتال، موضوعی‌‌ است که طی چند سال اخیر و به‌خصوص با گسترش دسترسی مردم به اینترنت و گجت‌های دیجیتال، روز‌به‌روز رونق بیشتری پیدا می‌‌کند. هرچند دیجیتال مارکتینگ، تنها شامل فعالیت‌های بازاریابی اینترنتی یا آنلاین نمی‌باشد، سایر فعالیت‌هایی که به‌نحوی از رسانه‌های دیجیتال برای پیشبرد اهداف بازاریابی‌ خود استفاده می‌‌کنند نیز در دسته فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ قرار می‌گیرد (مانند USSD و بیلبوردهای الکترونیکی). دیجیتال مارکتینگ فقط محدود به کسب‌وکارهای آنلاین نمی‌شود. بسیاری از کسب‌وکارهای سنتی نیز از طریق تبلیغات دیجیتال سعی دارند تا خدمات را به مشتریان احتمالی خود معرفی کنند.

در دیجیتال مارکتینگ سعی می‌شود از طریق ابزارهایی مثل وب‌سایت، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی، رفتار کاربران و مخاطبان تحلیل شود تا بعد از بررسی‌های انجام شده بتوان بیشترین بازدهی را از بازاریابی روی این افراد کسب کرد. در حقیقت در دیجیتال مارکتینگ هدف اصلی ما فروش است، البته فروش بیشتر با داشتن مخاطبان هدف گسترده‌تر. شاید در بازاریابی سنتی هیچ‌گاه نتوانید به طیف گسترده‌ای از مخاطبین دست یابید.

در حوزه دیجیتال مارکتینگ ابزارهای بسیاری وجود دارند که بسیار کاربردی می‌باشند، از جمله:

  • بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو (SEO)

یکی از بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال که رقابت بسیاری نیز در آن وجود دارد، سئو می‌باشد. با بهینه‌سازی سایت خود برای موتورهای جست‌وجو می‌توانید هدفمندترین مخاطبین را داشته باشید. لازم به ذکر است، سئو با هیچ روش دیگر تبلیغاتی قابل مقایسه نیست. در این روش با بهینه‌سازی داخلی و خارجی سایت که شامل بهینه‌سازی قالب سایت، سرعت سایت، مسائل تکنیکی و تولید محتوای سئو و توزیع آن می‌شود، سایت خود را برای موتورهای جست‌وجو بهینه می‌کنید تا وب‌سایت شما زودتر از رقبایتان در معرض دید مخاطبان‌تان قرار بگیرد.

  • بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا یکی از بهترین ابزارها در بازاریابی دیجیتال است که مناسب برای تمامی کسب‌وکارهای آنلاین با هر سرمایه و بودجه‌ای است. دربازاریابی محتوا با توجه به نیاز مخاطبانتان می‌توانید برای رفع نیازشان محتوا تولید کنید. در واقع، با تولید محتوای آموزشی مورد‌نیاز مخاطبان‌تان، می‌توانید آن‌ها را به مشتریانتان تبدیل کنید. ابتدا با محتوای رایگان شما، نیازشان برطرف می شود و بعد به شما اعتماد می‌کنند و خواهان محصولات و خدمات پولی که به محتواهای آموزشی‌ شما ارتباط دارند، می‌شوند.

  • شبکه‌های اجتماعی (Social Media)

امروزه تبلیغات اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی، چارچوبی استاندارد برای برندها است و شبکه‌‌سازی در شبکه‌های اجتماعی، با استقبال بسیار زیاد سازمان‌ها مواجه شده است. در حال حاضر، به دلیل افزایش رقابت، خلاقیت، استراتژی‌سازی، ایده‌‌پروری مناسب و بازاریابی، بیشتر در شبکه‌های اجتماعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی منجر به وفادارسازی مشتریان و کاهش هزینه‌های بازاریابی خواهد گردید. همچنین، استفاده از شبکه‌های اجتماعی این امکان را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند که بتوانند به اطلاعات ارزشمندی از مخاطبان و بازدیدکنندگان خود دست یافته و آن‌ها را آنالیز و بررسی کنند. به عنوان مثال می‌توان فهمید که مخاطب چه علاقه‌مندی‌هایی داشته و یا نظر و دیدگاهش نسبت به محصولات و برند شما چگونه است. در نهایت با جمع‌آوری اطلاعات و بررسی آن‌ها می‌توان دید مناسبی نسبت به مخاطبان خود به دست آورد و از نتایج آن در تصمیم‌گیری‌های مهم کسب‌وکار استفاده نمود.

ما از لحاظ محتوا و انتخاب رسانه، در جهت ایجاد و افزایش تعامل و ارتباطات پایدار شرکت با مخاطب، راهکارهای لازم را پیشنهاد می‌دهیم. ما از پتانسیل کامل تمامی پلت‌فرم‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی برای دسترسی به مخاطبان موردنظر، استفاده می‌کنیم. شبکه‌های اجتماعی را، یا باید به کل فراموش کرد و یا به بهترین نحو از آن، در راستای تعامل با مخاطبین به واسطه‌ی یک استراتژی مناسب استفاده کرد.

شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین کانال‌هایی است که از آن می‌توان برای بازاریابی دیجیتالی استفاده کرد. پتانسیلی که در شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغات وجود دارد شاید در هیچ کدام از رسانه ها وجود نداشته باشد.

  • بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

در واقع بازاریابی با ایمیل، ابزاری است که موفقیت در هر کسب‌وکار آنلاینی را تضمین می‌کند. هر کسب‌وکاری با ایمیل مارکتینگ می‌تواند مخاطبان بیشتری را به مشتریان وفادارش تبدیل کند. شما می‌توانید در ابتدا بدون هیچ هزینه‌ای از این روش بازاریابی اینترنتی استفاده کنید. از طرفی مقرون‌به‌صرفه‌بودن و بازگشت سرمایه‌ی بالای آن است که موردتوجه بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین قرار گرفته است.

  • بازاریابی ویدئویی (Video Marketing)

ویدئو مارکتینگ، ابزاری است در بازاریابی دیجیتال که بیشترین تأثیرگذاری را روی مخاطبان می‌گذارد. یکی از بهترین ابزارها در بازاریابی محتوا، ویدئو مارکتینگ است. محتواهای ویدئویی می‌توانند تاثیرگذاری فوق العاده بیشتری داشته باشند. یقین داشته باشید، زمانی که شما بتوانید ویدئوی تاثیرگذار تبلیغاتی بسازید، می‌توانید به‌راحتی مخاطبان زیادی را به کسب‌وکارتان علاقه‌مند کنید.

  • بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing)

بازاریابی پارتیزانی، بهترین ابزار بازاریابی برای کسب‌وکارهای کوچک و نوپا است. در این روش، سعی می‌شود با کمترین هزینه بیشترین بازدهی دریافت شود. یکی از اهدافی که در بازاریابی پارتیزانی دنبال می‌شود این است که به مشتریان فعلی بیشتر بها داده شود تا اینکه به‌دنبال مشتریان جدید بود. از مشتریان فعلی می‌توان برای جذب مشتریان جدید استفاده کرد. بازاریابی پارتیزانی نوعی بازاریابی ویروسی هم است. یعنی توسط مردم و بدون هیچ هزینه‌ای، تبلیغات صورت می‌گیرد.

  • تبلیغات اینترنتی (Internet Advertisement)

تبلیغات اینترنتی انواع گوناگونی دارد. نمونه‌ای از اثربخش‌ترین تبلیغات اینترنتی، تبلیغات کلیکی در گوگل است. از طریق تبلیغات گوگل، هر سایتی می‌تواند یک‌شبه رتبه یک گوگل شود و خیلی زود بازخورد قابل توجهی دریافت کند. از دیگر نمونه‌های تبلیغات دیجیتال، تبلیغات کلیکی در سایت‌های پر‌بازدید است. تبلیغات کلیکی فقط محدود به نمایش در سایت‌های بزرگ نمی‌شود. بلکه شما حتی می‌توانید تبلیغات خود را در اپلیکیشن‌های موبایلی نیز به نمایش درآورید، اما این روش هزینه تبلیغاتی بسیار بالایی دارد.

در نتیجه، دیجیتال مارکتینگ نیاز اصلی هر کسب‌وکاری است که به‌صورت آنلاین فعالیت می‌کند. در واقع بازاریابی دیجیتال یک قسمت جدایی‌ناپذیر در کسب‌وکارهای اینترنتی نوین است. لذا، کافه MBA با توجه به‌ میزان سرمایه و نوع کسب‌وکار شما، از انواع ابزارهای بازاریابی دیجیتال، به‌منظور ارتقا و رشد کسب‌وکار شما استفاده می‌نماید.